Stoney Stanton & DistrictDarts League

SSDDL Summer League History

 

DIVISION ONE    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
1977 Bulls Head Blacksmiths Arms
1978 Cross Keys A The Cove
1979 Cross Keys A Flintlock A
1980 Cross Keys B Holywell A
1981 Cross Keys A Chequers A
1982 Newbold Verdon WMC Carpet Express
1983 Newbold Verdon WMC King William A
1984 Red Lion A Three Tuns
1985 Red Lion Red Hall
1986 Red Lion Jubilee
1987 Red Lion Jubilee
1988 Jubilee A Constitutional Club
1989 Barwell Liberal Club Jubilee
1990 Red Lion A Jubilee
1991 Jubilee  Dog & Gun (Hinckley)
1992 Jubilee  Red Lion (Sapcote)
1993 Weavers Sycamores
1994 Blacksmiths Jubilee
1995 Blacksmiths Sycamores
1996 Woolcomber Jubilee
1997 Woolcomber Foxhunter
1998 King William Woolcomber A
1999 King William Plough B
2000 Castle Tavern King William
2001 Old Inn Plough B
2002 Old Inn Plough B
2003 Old Inn ESTCC
2004 Old Inn ESTCC
2005 Stoney Stanton Club A ESTCC
2006 Citizens Hinckley United B
2007 Wharf Bulls Head
2008 Red Admiral Middlefield A
2009 Hastings Red Admiral
2010 Red Admiral Hastings
2011 Red Admiral Holywell 
2012 Wykin Club Red Lion (E/S)
2013 Stanton Club Wykin Club
2014 Citizens A Red Admiral
2015 Citizens A Red Admiral
     
DIVISION TWO  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
1978 Flintlock A Blacksmiths Arms
1979 Cross Keys B Dog & Gun
1980 Flintlock B Weavers Arms
1981 St Peters Dog & Gun E/S
1982 Star Inn The Marquis
1983 King William A Plough
1984 Marquis Fox Inn
1985 Jubilee King William
1986 ESTCC Blacksmiths Arms
1987 Albion SC Conservative Club
1988 Woolcomber Sportsmans
1989 Dog & Gun A St Peters
1990 Old White Horse Dog & Gun A
1991 New inn The Wharf
1992 Bulls Head Burbage King William Enderby
1993 Wykin Club Castle Tavern A
1994 Woolcomber Castle Tavern B
1995 Countryman George & Dragon
1996 Foxhunter Red Lion B
1997 Lord Nelson Bulls Head
1998 Red Lion B Red Lion E/S
2002 ESTCC Plough C
2003 Plough C Plough A
2004 Hinckley United Stoney Stanton Club
2006 Queens Head B Burbage Liberal Club
2007 Blue Bell Barlestone St Giles FC
2008 Lutterworth Club Blue Bell C
2009 Citizens Nomads Queens Head A
2010 Hinckley WMC Wykin Club
2011 Stoney Stanton Club George & Dragon A
2012 Connie Club Trotters Stoneycroft A
2013 Blacksmiths D George & Dragon B
2014 Sapcote Club The Woolly D
2015 The Woolly D Burbage Con Club
     
DIVISION THREE  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
1979   Kiwi
1980   Bulls Head
1981   Dog & Gun
1982   The Fox Inn
1983   Red Lion
1984   Red Lion B
1985   Blacksmiths
1986   Red Lion
1987   King William B
1988 Castle Tavern Wykin Club
1989 The Wharf The Plough
1990 The Havelock Lord Nelson
1991 King William Wykin Club
1992 Countryman Plough B
1993 Woolcomber Stoney Stanton Club
1994 George & Dragon Bulls Head
1995 Red Lion Dog & Gun
1996 Lord Nelson B Bulls Head
1997 Castle Tavern Middlefield A
2006 Stoney Stanton Club Queens Head A
2007 Citizens B Sapcote Club
2008 Barwell Cons Club Galaxy
2009 Boot & Shoe Middlefield B
2010 ESTCC George & Dragon A
2011 Bulls Head (Whet) Stoneycroft A
2012 The Woolly C George & Dragon B
2013 King William Barwell Sports Bar
2014 Blacksmiths C Topps A
2015 Enderby Club Copt Oak
     
DIVISION FOUR  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2009 Wykin Club Heathcote Arms
2010 Barwell Sports Bar Stoke Golding Club
2011 Topps D Connie Club Trotters
2012 Stoneycroft B Flynns Bar
2013 The Woolly D Cross Keys (Bar)
2014 Boot & Shoe Red Lion B
2015 Cross Keys Barwell A Queens Head Barwell
     
KNOCKOUT CUP  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
1978 Cross Keys A The Cove
1979 Cross Keys B Cross Keys A
1980 Cross Keys B Blacksmiths Arms
1981 Chequers A Holywell A
1982   Cross Keys
1983 Red Lion King William A
1984 Red Lion Flintlock
1985 Red Lion Jubilee
1986 Jubilee Roebuck
1987 Jubilee Red Lion
1988 Castle Tavern Bulls Head
1989 Jubilee Barwell Liberal Club
1990 Jubilee White Horse
1991 Jubilee Dog & Gun (Hinckley)
1992 Red Lion Blacksmiths Arms
1993 Blacksmiths New Inn
1994 Jubilee Blacksmiths Arms
1995 Blacksmiths Castle Tavern A
1996 Jubilee Foxhunter
1997 Woolcomber Enderby Social Club
1998 Woolcomber A Red Lion A
1999 Plough B Lord Nelson
2000 King William Sapcote Club
2001 Old Inn Sapcote Club
2002 Old Inn Plough C
2003 Old Inn Plough D
2004 Old Inn Stoney Stanton Club
2005 Stoney Stanton Club A Enderby Social Club
2006 Citizens Blacksmiths Arms
2007 Wharf Barlestone St Giles FC
2008 Red Admiral Lutterworth Club
2009 Citizens A Hastings
2010 Hinckley WMC Citizens A
2011 Holywell Woolly A
2012 Stanton Club The Woolly A
2013 Citizens A Bulls Head
2014 Red Admiral Citizens A
2015 Red Admiral Citizens A
     
KNOCKOUT PLATE  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2009 Lord Nelson The Galaxy
2010 King William George & Dragon A
2011 Bulls Head (Whet) Middlefield
2012 Sapcote Club Barwell Sports Bar
2013 Stoneycroft B Burbage Con Club
2014 Sapcote Club Flintlock
2015 Cross Keys Burbage A ESTCC
     
DIVISIONAL SINGLES KNOCKOUT
DIV / YEAR WINNER RUNNER UP
Div 1 / 2011 L Broadbent I Davies
Div 2 / 2011 J Bott E Mowe
Div 3 / 2011 A Vaughan R Simons
Div 4 / 2011 F Cobby P Lowe
Div 1 / 2012 A Smith-Neale J Bott
Div 2 / 2012 C Holland S Swain
Div 3 / 2012 L Leavis G Smith
Div 4 / 2012 N/A N/A
     
SINGLES KNOCKOUT  
YEAR WINNER RUNNER UP
1980 D Bates  
1981 D Richards  
1982 S Marlow  
1983 A Faint T Robinson
1984 R Barlow J Teggart
1985 L Hextall M Pallett
1986 M Porter J Claydon
1987 L Hextall H Verow
1988 L Hextall  
1989 S Hollingshead A Poole
1990 S Anderson J Darling
1991 KC Bell B Ryman
1992 R Sanders R Simons
1993 KC Bell D Wright
1994 R Sanders J Darling
1995 B Bennett M Moore
1996 M Dewis J Darling
1997 R Orton M Goode
1998 M Smith J Darling
1999 D Cox A Norton
2000 A Tempest B Cox
2001 D Barrow C Powell
2002 A Tempest G Roberts
2003 M Stanley D Barrow
2004 C Kirby J Darling
2005 A Tempest J Bradshaw
2006 M Smith D Summers
2007 A Long J Bradshaw
2008 A Tempest J Walker
2009 M Smith J Walker
2010 J Walker A Kirk
2011 J Walker J Wilson
2012 J Bott J Walker
2013 G Cousins D Riggs
2014 Jay Wilson James Thompson
2015 Dan Cox Steve Liddell
     
PAIRS KNOCKOUT  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
1980 D Richards & M Moore  
1981 A Faint & G Richards  
1982 M Pallett & T Robinson  
1983 H Nicholson & N Heritage M Pallett & A Hayward
1984 J Claydon & B White R Barlow & A Hayward
1985 J Claydon & R Higgingbottom L Hextall & G Newman
1986 S Mason & J Yuille D Davies & T Robinson
1987 G Redshaw & D Mawhinney KC Bell & C Vickers
1988 J Claydon & S McIlvride KC Bell & G Mugglestone
1989 R Taylor & D Mawhinney G Pegg & L Grant
1990 Jane Longland & S Anderson KC Bell & B Ryman 
1991 MV Squibb & C Walton S Marlow & M Medhurst
1992 C Povey & R Branson L Hextall & B Ryman
1993 M Laffar & R Branson T Darson & J Grant
1994 N Dexter & A Mason R Sanders & S Marlow
1995 J Darling & D Freeman C Izzard & I Wright
1996 L Hextall & G Devereux M Dewis & S Mason
1997 D Stocker & S Marlow M Beasley & C Powell
1998 B Cox & D Cox M Dewis & D Stocker
1999 B Cox & D Cox J Darling & P Lowe
2000 B Cox & D Cox A Norton & D Barrow
2001 A Tempest & D Gunn A Norton & D Barrow
2002 B Cox & D Cox S Marlow & S Cook
2003 A Tempest & D Gunn P Lowe & J Porter
2004 J Darling & A Lucas P Lay & T Littleton
2005 R Sanders & N Dexter J Darling & A Lucas
2006 A Tempest & F Cobby M Smith & R Branson
2007 A Long & J Bradshaw R Sanders & S Mason
2008 A Tempest & S Anderson J Walker & D Summers
2009 M Smith & S Marlow A Tempest & S Anderson
2010 J Walker & D Summers S Warwick & J Thomson
2011 L Broadbent & I Davies M Wass & M Lewis
2012 M Wass & J Bott J Walker & T Kirby
2013 J Walker & A Tempest S Warwick & N Warner
2014 J Wilson & J Thompson A Faulkner & M Stanley
2015 A Faulkner & M Stanley C Abbott & A Marlow
     
MOST 180's    
2005 Tony Littleton 7
2006 Nigel Dexter 5
  Andy Tempest 5
2007 Steve Smith 10
2008 Scott Warwick 6
  Baz Davies 6
  John Perrins 6
  Steve Smith 6
  Andy Tempest 6
2009 Steve Smith 18
2010 Jim Walker 11
  Adam Smith-Neale 11
2011 Steve Smith 11
2012 Div 1 Steve Smith 12
2012 Div 2 Steve Anderson 3
2012 Div 3 Gaz Smith 5
2012 Div 4 T Andrews 2
  Paul Bantick 2
  Pete Norman 2
  Paul Gardner 2
2013 Div 1 Scott Warwick 10
2013 Div 2 Mick Turvey 5
2013 Div 3 Roger Simons  5
2013 Div 4 Mick Hall 4
  Paul Bantick 2
  Pete Norman 2
  Paul Gardner 2
2014 Div 1 Jim Walker 17
2014 Div 2 Gavin Rich 4
2014 Div 3 Max Simpson/Andy Wale 3
2014 Div 4 Dan Guest/Sean Holdsworth/Colin George 3
2015 Div 1 Wayne Beaumont 11
2015 Div 2 Terry Perks/Mick Beasley 4
2015 Div 3 Paul Atkins 3
2015 Div 4 Colin George 2
     
     
HIGHEST FINISH  
2005 J Strong 170
2006 Gaz Evans 160
2007 Scott Warwick 167
2008 Callum Powell 164
2009 Nigel Dexter 170
  Phil Cheshire 170
2010 Dave Hayes 160
2011 Steve Smith 170
2012 Div 1 Tim Kirby 170
2012 Div 2 Paul Lowe 156
2012 Div 3 George Orchard 158
2012 Div 4 R Hurd 133
2013 Div 1 Jim Walker 161
2013 Div 2 Pete Day 160
2013 Div 3 Glenn Walker 160
2013 Div 4 Dave Seal 158
2014 Div 1 Andy Vaughan  167
2014 Div 2 Craig Allen 130
2014 Div 3 Chris Timmins 130
2014 Div 4 Scott Warden/Wayne Deacon 134
2015 Div 1 Steve Anderson 158
2015 Div 2 Chris Rowley/Ed Mowe 128
2015 Div 3 Heather Thompson 153
2015 Div 4 Chris Wykes 156
     
BEST GAME    
2005 Paul Lowe 14 darts
  Nigel Dexter 14 darts
  Jason Bradshaw 14 darts
2006 Mick Smith 12 darts
  John Darling 12 darts
2007 Steve Smith 11 darts
2008 Phil Cheshire 12 darts
  Andy Tempest 12 darts
2009 Mark Stanley 11 darts
2010 Jim Walker 11 darts
  James Thomson 11 darts
  Jason Bradshaw 11 darts
2011 Jim Walker x3 13 darts
  Mick Smith 13 darts
  Steve Smith 13 darts
  Daniel Eaton 13 darts
  Jon Bott 13 darts
2012 Div 1 Jim Walker 12 darts
2012 Div 2 Clive Meredith 15 darts
2012 Div 3 Danny Summers 14 darts
  M Wilson 14 darts
2012 Div 4 Nick Carter 17 darts
2013 Div 1 Jim Walker 12 darts
  Andy Faulkner 12 darts
  Chris Wickenden 12 darts
2013 Div 2 A Sutton 14 darts
  Steve Nettleton 14 darts
2013 Div 3 Lee Draper 14 darts
2013 Div 4 Craig Allen 18 darts
  Mick Hall 18 darts
  Paul Gardner 18 darts
2014 Div 1 James Thompson 12 darts
2014 Div 2 Dan Green 14 darts
2014 Div 3 Jason Crone/Andy Wale 14 darts
2014 Div 4 Dan Guest 14 darts
2015 Div 1 Charlie Abbott 11 darts
2015 Div 2 Steve Mason/Dean Randle 13 darts
2015 Div 3 Dan Guest 15 darts
2015 Div 4 Cam Roan 15 darts
     
     
     
BEST Singles Player
2014 Div 1 Jim Walker 13/14
2014 Div 2 Craig Allen 12/12
2014 Div 3 Shaun Robinson 11/12
2014 Div 4 Dan Guest 16/16
2015 Div 1 Jim Walker 10/10
2015 Div 2 Dean Randle 13/13
2015 Div 3 Lee Draper 9/9
2015 Div 4 Colin George 12/12

SSDDL Winter League History

 

DIVISION 1    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2005/6 Jolly Toper Bulls Head
2006/7 Wharf Citizens A
2007/8 Bulls Head Citizens
2008/9 Old Inn Hastings
2009/10 Red Admiral Hastings
2010/11 Red Admiral Woolly A
2011/12 Red Admiral Stoney Stanton Club
2012/13 Stanton Club The Woolly A
2013/14 Red Admiral Citizens A
2014/15 Citizens A Red Admiral
     
DIVISION 2    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2006/7 Countryman Stoke Golding Club
2007/8 Wykin Club Barlestone St Giles FC
2008/9 Stoney Stanton Club Flintlock
2009/10 Lutterworth Club Boot & Shoe
2010/11 Queens Head B Queens Head A
2011/12 Bulls Head Citizens A
2012/13 Citizens A The Woolly C
2013/14 Blacksmiths A Jackies Bar A
2014/15 Blacksmiths A Topps A
     
DIVISION 3    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2006/7 Black Horse L Citizens B
2007/8 Flintlock Sapcote Club
2008/9 Dog & Gun A Queens Head A
2009/10 Wykin Club Hinckley WMC
2010/11 Cross Keys (Bur) Galaxy
2011/12 Connie Club Trotters Topps D
2012/13 Red Lion (Sap) Stoneycroft B
2013/14 Sapcote Club The Woolly D
2014/15 Red Lion B Boot & Shoe
     
DIVISION 4    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2009/10 Flynns Bar Red Lion A (Des)
2010/11 Bulls Head (Whet) Woolly B
2011/12 Woolly C Red Lion (Sap)
2012/13 Topps A Weavers
2013/14 The Woolly E Queens Head (Hin)
2014/15 Enderby Club Heathcote Arms
     
KNOCKOUT CUP    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2005/6 Stoney Stanton Club Jolly Toper
2006/7 Wharf Burbage Liberal Club
2007/8 Middlefield A ESTCC
2008/9 Hastings Old Inn
2009/10 Citizens A Hastings
2010/11 Red Lion (E/S) Stoney Stanton Club
2011/12 Wykin Club Stoney Stanton Club
2012/13 Citizens A Wykin Club
2013/14 The Woolly A Citizens A
2014/15 Red Admiral Citizens A
     
KNOCKOUT PLATE  
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2009/10 Wykin Club Galaxy
2010/11 Queens Head A Sapcote Club
2011/12 Citizens A Cross Keys
2012/13 Citizens Nomads Barwell Sports Bar
2013/14 The Wooly D Stoneycroft B
2014/15 Enderby Club Copt Oak
     
DIVISIONAL SINGLES KNOCKOUT  
DIV / YEAR WINNER RUNNER UP
Div 1  2011/12 Charlie Abbott John Perrins
Div 2  2011/12 Rich Tidmas Dean Watson
Div 3  2011/12 Colin Holland Ade Lucas
Div 4  2011/12 Dave Rich Russ Palk
     
SINGLES KNOCKOUT  
YEAR WINNER RUNNER UP
2005/6 G Smith M Challenor
2006/7 J Walker A Faulkner
2007/8 S Smith K Clarke
2008/9 M Smith J Bradshaw
2008/9 M Smith J Bradshaw
2009/10 M Smith D King
2010/11 Jim Walker Jay Wilson
2011/12 J Wilson A Long
2012/13 J Bott S Marlow
2013/14 M Stanley J Wilson
2014/15 W Beaumont Colin Holland
     
PAIRS KNOCKOUT    
YEAR WINNERS RUNNERS UP
2005/6 D Summers & G Smith S Smith & K Clarke
2006/7 R Sanders & N Dexter S Marlow & M Stanley
2007/8 R Anthony & F Cobby N Dexter & S Warwick
2008/9 M Wood & A Tempest A Kirk & I Davies
2009/10 A Kirk & S Smith I Davies & L Broadbent
2010/11 A Vaughan & R Tidmas A Long & J Wilson
2011/12 J Wilson & A Long J Walker & D Summers
2012/13 A Vaughan & R Tidmas J Bradshaw & M Wood
2013/14 J Walker & A Tempest J Bradshaw & M Wood
2014/15 D Wright & R Branson J McKenna & P Bates
     
MOST 180's    
2005/6 S Smith 9
2006/7 N Dexter 7
2007/8 A Tempest 10
2008/9 J Walker 15
2009/10 M Smith 14
2010/11 M Smith 11
2011/12 J Walker 9
2012/13 J Bott 12
2013/14 Jim Walker 14
2014/15 Jim Walker 17
     
MOST TEAM 180's    
2007/8 Old Inn 21
2008/9 Old Inn 25
2009/10 Hastings 22
2010/11 Woolly A 23
2011/12 Red Admiral  25
2012/13 Stanton Club 22
2013/14 Red Admiral  40
2014/15 Wykin Club 21
     
HIGHEST FINISH    
2005/6 A Lucas 160
2006/7 M Stanley 160
2007/8 A Tempest 164
2008/9 R List 170
2009/10 P Bates 164
2010/11 R Barrow 167
2011/12 I Davies 170
2012/13 M Wass 160
  A Key 160
  P Gardner 160
2013/14 John Perrins 164
2014/15 Alex Long 170
     
BEST GAME    
2005/6 S Smith 13
A Lucas 13
N Dexter 13
2006/7 N Dexter 12
2007/8 S Anderson 12
  B Sharpe 12
2008/9 J Walker 12
A Long 12
N Dexter 12
2009/10 T Littleton 11
2010/11 J Walker 12
2011/12 J Walker 13
T Kirby 13
R Anthony 13
J Wilson 13
D Riggs 13
R Simons 13
2012/13 J Bradshaw  11
2013/14 Rod Sanders 12
Paul Bates 12
Colin Holland 12
2014/15 Ricky Sudale 12
Dan Cox 12
   

Hinckley Monday Night League (No longer run)

Division One Runners Up

 

1990-91 – Stoney Stanton Club

 

Division Two Runners Up

 

1979 – Holywell

1980 – Galaxy

1981 – Star Inn

1990/91 - Cons Club Earl Shilton

1991/92 – White Swan

1992/93 – Union Inn

 

Singles Knock Out Winner

 

1984 – M Smith

1990/91 – D Freeman

1993/94 - A Lucas

1994/95 – MV Squibb

1996/97 – B Cox